Aktuality

Vyhráli jsme dvě ceny v soutěži NGO Awards

Ve středu 4. dubna pořádala společnost Microsoft a TechSoup Česká republika konferenci Neziskovka 4.0, jejíž součástí byla soutěž NGO Awards. Soutěž oceňuje inspirativní příběhy o tom, jak moderní technologie pomáhají neziskovým organizacím. Vítězové byli vyhlášeni ve třech kategoriích: Vnější dopad, Organizační rozvoj a Výjimečný příběh.

OZP Akademii ocenila porota v kategorii Organizační rozvoj s projektem Cesta k bezbariérovému vzdělávacímu systému. Odnesli jsme si i speciální cenu publika za projekt Úkolníček, aneb naše externí paměť.

Školili jsme v Mostě. Pro úředníky jsme si připravili prožitkovu hru!

Kdo z nás rád chodí na úřad, kde na člověka čeká jen únavná byrokracie? A teď si představte, že byste něco zařizovali s nějakým hendikepem – nevidomí nebo neslyšící… Že to není snadné, o tom přesvědčili úředníci magistrátu města Most. Město se rozhodlo proškolit své zaměstnance v tom, jak komunikovat s hendikepovanými a k tomu povolalo lektory OZP Akademie. My jsme namísto statické přednášky zvolili hru a prožitek. Pro úředníky jsme připravili zážitkovou hru, ve které se proměnili v obyvatele banánové republiky Baranga.

Vystoupíme na konferenci INSPO 2018. Na co se můžete těšit?

Konference INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) je jediná svého druhu v České republice, která se zaměřuje na využití internetu a informačních technologií ve prospěch lidí se zdravotním hendikepem. Letos proběhne 7. dubna v Kongresovém centru Praha a my budeme u toho!

Neslyšící, nevidomí či vozíčkáři v muzeu? Překvapilo by vás, jak jsou na ně pracovníci muzeí připraveni.

Přesto si Národní muzeum pozvalo lektory z neziskovek, aby se zážitkovou formou podělili o své zkušenosti s hendikepovanými a pomohli nalézt řešení, jak odstranit zbývající bariéry. Z OZP Akademie byla přizvána Mirka Kroupová, aby přiblížila, jak komunikovat s návštěvníky se sluchovým postižením. Živá diskuze, spousta otázek a sdílení zkušeností svědčily o velkém zápalu muzejníků, o nezdolné chuti zpřístupnit muzeum všem.

V listopadu jsme vyškolili nové peer konzultanty. Víte, kdo to peeři jsou?

V posledních letech se ve zdravotní oblasti a v neziskovkách začali objevovat peer konzultanti. Už jste o nich slyšeli? Nejsou to lékaři, zdravotníci ani psychoterapeuti. A nemusí mít dokonce ani vysokoškolský titul. Jak ale teda pomáhají? Vlastní zkušeností.  Peer konzultant je totiž člověk, který svoji vlastní zkušenost využívá pro podporu a pomoc druhým lidem se stejným zdravotním hendikepem nebo problémem. Dává jim něco, co jim medicína často neumí dát – naději. Je totiž živým příkladem toho, že se lze uzdravit nebo s nemocí (hendikepem) žít spokojený a naplňující život.

Listopad a prosinec je ve znamení školení zaměstnanců Allianz

Během listopadu a prosince jsou u nás zaměstnanci společnosti Allianz jako doma:-) OZP Akademie jim totiž připravila sérii kurzů na míru, ze kterých si mohou odnést celou řadu nových poznatků a dovedností.

Lektorka OZP Akademie Helena Šplíchalová se probojovala do finále soutěže Zaměstnanec roku se zdravotním postižením

Už po sedmé byly letos na Staroměstské radnici v Praze rozdány tituly Zdravotně postižený zaměstnanec roku.

(Ne)normální zamířili do škol

Napsali o nás na webu Asociace společenské odpovědnosti:

Co kdybyste si namísto knihy půjčili lidi a ti by vám pak sami vyprávěli příběhy? Přesně tak to udělaly organizace Tamtamy o.p.s. a OZP Akademie z.ú., které se na třech pražských školách rozhodly prezentovat svůj společný projekt - knihu (Ne)normální.

Celý článek naleznete na této adrese.

Kdo rozumí, může pomoci!

Jak oslovit a doprovázet nevidomého člověka, když mu chceme pomoct? Můžete říct člověku na vozíčku bez obav „pojď už!“? A věděli jste, že pro neslyšícího je čeština cizím jazykem?

Komunikace s člověkem s hendikepem nás někdy může zaskočit celou řadou otázek. Ne vždy totiž víme, jak se k takovému člověku chovat, jak s ním komunikovat a jak mu v případě potřeby pomoci. Přesně z tohoto důvodu vznikla jedinečná příručka Rozumíme si, pomáháme si, kterou připravila OZP Akademie ve spolupráci s Červeným křížem.

Oslavili jsme třetí narozeniny!

OZP Akademie je o rok starší, vyspělejší a radostnější. A to se nemohlo obejít bez oslavy. Nechyběl dort, přípitek a hlavně plno dobrých lidiček a pozitivní atmosféra. Přejeme OZP Akademii, aby se jí do budoucna dařilo, vzkvétala a dělala svému okolí radost jako doposud.

Stránky