Eva Székeresová

„Ke každému znaku vymýšlím slyšícím studentům příběh“

Jsem neslyšící lektorka kurzů komunikace s neslyšícími a kurzů znakového jazyka. Kurzy znakového jazyka vedu sama a své studenty se snažím rychle vtáhnout do problematiky, aby neměli pocit, že je pro ně znakový jazyk „španělskou vesnicí“. Kurzy komunikace s neslyšícími učím v tandemu se slyšící kolegyní, školím i pro státní správu (např. na MHMP). Na mých kurzech se určitě nebudete nudit, zasmějete se a odnesete si řadu nových poznatků.

Vystudovala jsem střední školu pro sluchově postižené a následně jsem absolvovala řadu kurzů k rozvoji lektorských/pedagogických dovedností a kurzy ke zdokonalování výuky znakového jazyka.

Lektorské zkušenosti jsem získala hlavně v neziskovém sektoru. Několik let učím klíčové zaměstnance Tamtamy o.p.s. znakový jazyk tak, aby uměli efektivně komunikovat s neslyšícími uklízečkami. Od roku 2013 školím a mám na starosti supervizi neslyšících uklízeček v sociální firmě Nové horizonty s.r.o. Kromě toho školím také státní správu v dovednostech komunikace s neslyšícími.

„Paní lektorka Eva je energický člověk, nejprve jsem vůbec nestíhala, co mi říká, ale paradoxně jsem velmi rychle začala znakovému jazyku rozumět a naučila jsem se základní znaky, které určitě někdy v budoucnu využiju“ (kurz komunikace s neslyšícími, prosinec 2015)