Zúčastnili jsme se závěrečné konference projektu Vzdělávání a mobilita v Praze

Dne 4. prosince 2014 se v budově pražského magistrátu konala závěrečná konference k projektu Vzdělávání a mobilita v Praze. Konference se zúčastnili pracovníci Magistrátu hl. m. Prahy a Centra sociálních služeb Praha, které bylo dodavatelem projektu. Pozváni byli zástupci neziskových organizací a ti, kteří se do projektu zapojili, tj. lidé, kteří poskytované služby využívali.

DSCF0210

Tento projekt realizoval Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha a jeho hlavním cílem byla podpora zdravotně postižených lidí na trhu práce a zvýšení jejich šancí najít vhodné uplatnění. Projekt trval od července 2012 do letošního prosince a byl spolufinancován Evropským sociálním fondem v rámci programu Praha – Adaptabilita. Byl určen zdravotně znevýhodněným obyvatelům Prahy ve věku 18 až 65 let a kromě zprostředkování rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů jim nabízel také kariérové poradenství, profesní diagnostiku a přepravu do zaměstnání nebo za vzděláním.

Služeb projektu využilo 400 klientů, někteří se zapojili do všech nabízených aktivit, jiní využili pouze dopravu nebo vzdělávací vouchery. Účastníci projektu si mohli vybrat ze široké nabídky vzdělávacího trhu, největší zájem byl o administrativní a počítačové kurzy a také o grafické práce. Přepravu klientů po Praze zajišťoval dispečink, kde zároveň našlo pracovní uplatnění osm zdravotně hendikepovaných dispečerů. Celý projekt byl hodnocen jako úspěšný a na základě získaných zkušeností byla zpracována metodická příručka, která bude v budoucnu sloužit jako návodný materiál pro manažery projektů řešících tuto problematiku.

Na závěr konference dostali účastníci prostor pro své dotazy a připomínky. Diskutovalo se zejména o dopravních problémech lidí na vozíku, kterým bude po ukončení projektu chybět právě tato služba. Přeprava hendikepovaných je zatím stále bolavým místem, a proto pražský magistrát připravuje její systémové řešení.