Pokřtili jsme nový přírustek v OZP Akademii - mluvící počítač!

Pokřtili jsme nový přírůstek do našeho týmu! Je malý, šikovný a pěkně upovídaný. Jmenuje se Tomík a je to náš nový počítač. A není to jen tak ledajaký počítač …

Počítače obvykle nevítáme s šampaňským a koláči, ale Tomík si to zasloužil.  Je totiž vybaven zvětšovacím a odečítacím programem Zoom text. Těžce slabozrací sice běžný text na počítači nepřečtou a za standardních podmínek by pro ně bylo nereálné „ulovit“ ukazatel myši, se Zoom textem se však mohou plnohodnotně zapojit do počítačového světa. Zoom text toho umí hodně, ale co mu jde úplně nejlépe, je zvětšovat - umí podobně jako lupa zvětšit cokoli na obrazovce počítače a to až 36x, uživatel si může nastavit různou velikost a barvu ukazatele, přepnout zobrazení do kontrastního režimu a hlavně umí mluvit – přečte jakýkoli text (dokument ve wordu, webové stránky či např. konverzaci na Skype). A komu bude v OZP Akademii sloužit? Podle ředitelky OZP Akademie, Petry Helebrantové, bude počítač k dispozici hlavně zrakově postiženým účastníkům kurzů a také slabozrakým a prakticky nevidomým zaměstnancům.

S nápadem pořídit počítač pro zrakově postižené přišla už skoro více než před rokem Petra společně s Mirkou Kroupovou (předsedkyně správní rady). „Často se k nám do kurzů hlásili lidé se zrakovým postižením a jejich plnohodnotné zapojení bylo pro nás velmi obtížné. Slabozrakého lze jen velmi těžko učit pracovat s excelem, když k tomu nemáme patřičné vybavení. Speciálně vybavený počítač tak byl mým velkým přáním“, dodává ředitelka Petra, která je sama prakticky nevidomá.

Jenomže u každého dobrého nápadu jsou „peníze až na prvním místě“. Pokud je neseženete, skončí nápad v šuplíku, jako kdybyste ani žádný nedostali. Potíže s financováním se však podařilo vyřešit díky Tomášovi Heřmanskému ze společnosti Avast. Jak? Na to nám odpověděl sám Tomáš v následujícím rozhovoru.

Tomáši, Vy jste doporučil OZP Akademii do zaměstnaneckého fondu Avast, který její grantový záměr nakonec podpořil. Co je to za fond a jak funguje?

Avast jako bezpečnostní firma má jako jedno ze svých oddělení Avast nadaci, která je poměrně silná. Sponzoruje například Člověka v tísni a stará se i obecně prospěšné projekty, v rámci kterých podporuje například i hospice nebo domovy důchodců v České republice. To jsou témata, která zůstávají trochu stranou pozornosti. Mnoho lidí ví, jak si adoptovat dítě na dálku, ale málokdo ví, jak fungují hospici a s jakými problémy se potýkají. Paliativní péče je u nás poměrně zanedbané téma a já jsem rád, že jsem měl možnost se s ním díky aktivitám Avastu seznámit. Avast dává výrazné procento zisku na dobročinné účely. To je jeden z důvodů, proč je mi tato firma blízká.

Dobře, ale to je obecná firemní politika nebo strategie. Jak ji Vy jako zaměstnanec Avastu můžete ovlivnit?

Každý zaměstnanec společnosti může, když dostane nějaký zajímavý nápad, kontaktovat přímo pracovníky nadace a s nimi tento konkrétní návrh probrat. Každý rok se navíc vyhlašuje soutěž, kam je možné přihlásit jakýkoliv projekt, ať už jeho vlastní nebo cizí dobročinný projekt, a usilovat o jeho podporu.  Ze seznamu přihlášených projektů se poté vybírá několik finalistů, které posléze firma finančně podpoří.

A proč jste podpořil právě OZP Akademii? Čím Vás projekt na pořízení počítače pro klienty s těžkým zrakovým postižením oslovil?

Nejvíce mě na OZP Akademii překvapila přátelská atmosféra a ohromné nadšení Petry a jejích kolegyň, které byly otevřené novým nápadům. Upřímnost a pracovitost všech byla ohromná a v nelehkých podmínkách neziskové organizace není vůbec jednoduché vytvořit nové věci a inovovat. Proto jsme vlastně začali vytvářet nový projekt rekvalifikací a kurzů, kde jsem mohl lidem předat mé zkušenosti z e-commerce světa. Bylo to velmi inspirující :-).

Kolik mluvící počítač stojí?

Počítače pro zrakově postižené jsou velmi drahé. Celková hodnota našeho počítače je 50 000 Kč - Zoom text stál 30 000 Kč a notebook 20 000 Kč.

Pro OZP Akademii jste také udělal celou řadu věcí jako dobrovolník. Málokdo chce po práci dělat ještě další práci, a k tomu zadarmo. Co pro Vás dobrovolnická práce znamená, co Vám to dává?

Dobrovolnická činnost mě naplňuje. Každý v sobě musí najít rovnováhu, a pokud se přes den pohybuje ve světě byznysu, měl by také něco "vrátit Vesmíru" - a alespoň občas udělat něco prospěšného, a nemyslím tím jen třeba třídit odpad. Ale opravdu se zvednout a pomoci konkrétnímu člověku.